Tattoo ( Dövme ) Modellerinin Anlamları

Dövme, eskiden beri bir şeyleri sembolize etmek için ( güç, gurur, dayanıklılık vs. gibi ) bu özellikleri taşıyan canlıların resimleri kullanılmış ve bu özellikler taklit edilmiştir.

Genelde dövme yapımında resmedilen çoğu canlı figürlerinin ( özellikle hayvanlar ) iyi yanları anlam olarak temel alınmış ve yapılmıştır ve halen de yapılmaya devam etmektedir. Dövme olarak tercih edilen canlı ya da cansız varlıkların ne anlam taşıdığı hep bir tartışma konusu olmuştur fakat burada önemli olan şey sizin niyetinizdir ki siz bir dövme yaptırırken ona ne anlam yüklemek istiyorsanız dövmenizin anlamı odur. Yine de dünyanın geri kalan kısmında klasikleşmiş bazı desenler vardır ki anlamları artık benimsenmiş ve kabul edilmiştir. İşte bunlardan bazıları aşağıda kısa açıklamaları ile verilmiştir.

Dövme motifleri ve Dövmelerin anlamları 

Kelebek dövmesi: Kişisel değişimin inanılmaz gücünü aktarmanın güzel bir yolu, bir dövme stili olarak kelebek oldukça popüler olmuştur. Kelebeğin enerjisi, denge dönüşüm ve zarafetle bağdaştırılır. Kelebek aşağı sırt bölgesi için güzel bir motif oluşturur
Kartal dövmesi: Genelde motorcular, çevreciler, uç spor meraklıları arasında talep edilen bir dövme stilidir. Kartalın enerjisi güç, özgürlük ve aydınlanmayı anlatır.
Doğan dövmesi: Acımasız ve görkemli; doğanın korkunç çığlıkları ve güçlü pençeleri özellikle celtic ve amerikan yerli kabileleri arasında popüler bir dövme stili olmuştur. Doğan dürüstlük ve zekânın simgesidir.
Baykuş dövmesi: Meşhur ötüşü ve gece yaşayışıyla baykuş hem gençler hem de yaşlılar arasında popülerdir. Baykuş görüşün, bilgeliğin ve anlayışın simgesidir.
Kuzgun dövmesi: Poe taraftarları ve büyüye meraklı olanlar arasında yaygındır. Kuzgunun siyah tüyleri ve meşhur dik bakışı çok fazla dövme motifinde bulunur. Kuzgun bilinmeyene ve öbür dünyaya yolculuğu simgeler.
Ayı dövmesi: Onun alanını paylaşan diğer hayvanlardan daha üstün olan ayı; gücün, kendini korumanın ve bilgeliğin simgesidir.
Puma dövmesi: Dağ aslanı olarak ta bilinen bu ormanın yalnız bekçileri uzaklara ulaşan çığlıklarıyla avına korku salar. Puma liderliğin, sadakatin ve cesaretin simgesidir.

Geyik dövmesi: Sessiz ve oldukça saf olan bu güzel, zarif yaratıklar popüler bir yaban yaşam dövme motifidir. Geyik barışın, duyarlılığın ve kibarlığın simgesidir.
Tilki  dövmesi: Kurnaz ve hızlı olan tilki birçok hayvan benzetme ve simgelendirmelerine konudur. Doğal olarak tilki, zeka, sağduyu ve kurnazlığın simgesidir.
Kurt dövmesi: Kurt genelde insana olan aşırı benzerlik ve çekiminden dolayı dövme motifleri arasında sık kullanılır. Bizim evcilleştirilmiş köpeğimizin gelişmiş hali olan kurt öğretme yeteneği, sadakat ve işbirliğini simgeler.
Kurbağa  dövmesi: Her zıplayışta inanılmaz yol kat edebilen kurbağalar renkli ve oyuncu, şen dövme motiflerindendir. Kurbağa uzun yıllarca iyileştirme güçleriyle saygı duyulan, barışçıl değişim ve uyumluluğa saygıyı simgeler.
Somon (koi)  dövmesi: Her zaman akıntıya karşı direnen somon balığı azmin kararlılığın simgesidir. Aynısı hayvanın ısrarcı ve kararı totem doğası için de geçerlidir. Uzak doğuda akıntıya karşı yüzerek bahsi geçen efsanevi nehrin kaynağına ulaşan koi bir dragona dönüşerek manevi dünya ile maddi dünya arasında gidip geleceğine inanılır.
Kaplumbağa dövmesi: Dünyayı kabuğunun rahatlığıyla dolaşabilen kaplumbağayla su kuyusunu pınarı özdeşleştiren birçok insan vardır. Kaplumbağa korumanın, iyileştirmenin ve iç bilgeliğin simgesidir. Sabır bilgelik ve uysallığı simgeler.
Balina dövmesi: Denizin memelisi olan balina, insanlığı zekâsı ve sosyal doğasıyla büyülemiştir. Bir balina ruhu sizin koruyucunuz olduğunda bu uyumun, iletişimin ve zekânın alametidir. Balina dövmeleri genelde ayak bileğinde ve aşağı sırt bölgesinde yapılır.
Kedi dövmesi: Binlerce yıl önce ilk olarak mısırlılar tarafından evcilleştirilen kedi, dünyanın dört bir yanında birçok kadın ve erkeğin kalbinde ve evinde kendine yer Kedi özgürlük, çabuk iyileşme ve düşünce özgürlüğünün simgesidir.

Köpek dövmesi: Kalıcı yoldaş ve insanoğlunun en yakın arkadaşı olan köpek insanlara diğer hayvanların olmadığı bir biçimde bağlıdır. Doğasına uygun olarak, köpek sadakatin ve dostluğun simgesidir. Birçok insan dövme motifi olarak kendi aile köpeklerinin portresini vücutlarına işlemişlerdir.
At dövmesi: Çağlar boyunca kendini insanlığa adamayı seçmiş büyük gücün ve kuvveti simgeleyen atlar insanı büyülemiştir, atın totemi özgürlük, kuvvet ve harekettir.
Papağan: Bu güzel, renkli kuşlar inanılmaz dövme motifi oluştururlar. Gri, yeşil, mavi, ya da kırmızı olan papağanların güzelliği ve mimik kabiliyeti onları bize sevdirdi. Koruyucu olarak papağan, bize iletişim, aydınlanma yükselme, güzellik ve komiklik sağlar.
Aslan dövmesi: Ormanın kralı aslan gurur, liderlik ve cesareti temsil eder.
Kertenkele dövmesi: Tehlikeden kaçmak için kuyruğunu bırakıp giden kertenkele totemi bize oluruna bırakma ve kendini koruma prensiplerini gösterir. Polenezyan kabilelerinde rastlanan gecko dövmesi kertenkele dövmeleri arasında en yaygın olanlarıdır.
Kaplan dövmesi: Büyük kedilerin içinde en büyüğü olan kaplan büyük gücün ve iktidarın simgesidir. Eğer kaplan son zamanlarda koruyucunuz olduysa yeni maceralara ve gücünüzün ve ihtirasınızın uyanışınıza hazır olun.
Jaguarlar ve panterler: gizlenmiş olmuş jaguarlar ve panterler gizlenme ustalarıdır. Bu yırtıcı ve öldürücü hayvanlar avlanırken gizlenme yeteneklerine güvenirler. Totem olarak jaguar oldukça gizemli ve çekici bir hayvandır.
Akrep dövmesi: Güçlü bedeni ve ölümcül iğnesiyle bilinen akrep gelecek tehlikeleri veya zor dönüşümleri haber verir.
Dragon dövmesi : Genelde dragon, uzun ömür, bilgelik, sonsuzluk ve dünyalar arasında dolaşabilmeyi simgeler. Dragonun iyileştirici güçleri vardır.

Çiçekler bitkiler ve Dövme Sanatı
Nergis dövmesi: Umut, karşılıksız sevgi ve saygıyı simgeler.
Papatya dövmesi: papatyalar masumiyeti simgeler. Yinede bazı papatyaların kendi eşsiz anlamları vardır. Beyaz yabani papatya “düşüneceğim “ anlamındadır. Renkli papatyalar güzelliği simgeler. Michealmas papatyaları “elveda” demektir.
Keltik efsanesine göre papatyalar doğarken ölen çocukların ruhundan çıkmıştır. Tanrı papatyaları dünyanın dört bir yanına yas tutan ebeveynleri neşelendirmek için serpiştirmiştir.
Hibiscus dövmesi: yani namı diğer amber çiçeği, zarif güzelliğin bir simgesidir. Önceleri güney Çin in ılık ikliminde yetişiyorduysa da, sonraları Pasifik okyanusunu aşmış, ve nihayetinde 1842 yılında Amerika birleşik devletlerine kadar ulaşmıştır
Zambak dövmesi: Su zambağı: kalbin saflığı. Kurbağa zambağı: Kılık değiştirme, kaplan zambak: “Beni sevmeni istiyorum “ beyaz zambaklar: saflık ve sevimlilik. Ve sarızambaklar flörtü simgeler. Bir Çin atasözü der ki eğer cebinde sadece iki peni varsa biriyle ekmek diğeriyle zambak al.
Nilüfer ( lotus ) dövmesi: Amber çiçeği gibi evrensel olarak yabancılaşmış sevgi ve bu sevginin gerektirdiği boş arzuları sembolize eder. Nilüfer çiçeğinin vatanı mısır ve Hindistan’ da bulunur.
Gül dövmesi: Oldukça popüler bir dövme modeli olan gül farklı sebeplerden dolayı herkes için başka bir şeyi simgeler. Yinede dövmelerin çok az geleneksel anlamları olması onları
Clytia nın yunan mitine göre güne bakan çiçeklerinin oldukça romantik bir hikâyesi vardır. Clytia güzel bir su perisidir ve güneş tanrısı olan apolloyu sever. Apolloyu görebilmek için 9 gün boyunca dimdik duru bir şekilde onu bekler, onun ilgisini çekmek için bekler durur ve apollonun ilgisini çekemediğinden sonunda güne bakan çiçeğine dönüşür.
Golden Arrow Tattoo Piercing 
Dini motifler 
Haç işareti dövme: farklı tasarım ve çeşitlilikte olan haçlar, Hıristiyanlar arasında oldukça popüler olan dövmelerdendir. Ayrıca Protestanlar haç işaretlerinin yanına dövme olarak kendi kiliselerinin amblem ve mührünü yaptırırlar. Tavus kuşu: Hıristiyan tarihinin ilk zamanlarının sembolü olarak kullanılır. Tavus kuşu tüylerini her kabarttığında yeni tüyler eski tüylerinin güzelliğini bastırır.
Zambak dövmesi: genelde doğu bölgesinde ölümsüzlüğü ve sonsuz yaşamı simgeler.
Anka kuşu (felix) dövmesi: ölüp yeniden küllerinden doğan Anka kuşu yeniden diriliş anlamında Hıristiyanlarca kullanılan bir dövmedir.
Buğday başı dövmesi: (genelde 3 tane): yaşam kaynağını ve ekmeğini simgeler.
Pelikan dövmesi: Bu su kuşu yavrularını beslemek için kendi göğsünden kan akıttığından ilk Hıristiyanlara vefa anlamında yapılan bir dövmedir.
Palmiye yaprağı dövmesi: İsa’nın Kudüs e son gelişinde ona tapınmayı ve selamlamayı simgeleyen palmiye yaprağı manevi değerlerin simgesidir.
Çoban dövmesi: Genelde omzunda bir koyun taşırken çizilen çoban bizim manevi çobanımız olan İsa’nın şefkatini simgeler.
Yağmur bulutları dövmesi: Halos diye de bilinen yağmur bulutları genelde İsa Meryem ve aziz motiflerine ek olarak kullanılır.
Gemi dövmesi: Zor ve kasırgalı denizlerde ilerleyen gemi motifi kiliselerin tüm tehlikeler rağmen ayakta kaldığını simgeler.
Lamba dövmesi: Genellikle cinlerle birlikte kullanılan lamba gaz lambası şeklindedir. Lamba genelde tanrı kelimesini simgeler.
Balık dövmesi: Yunan kelimesi olan ICTHUS yani balık İsa, tanrının oğlu, kurtarıcı anlamında olup, bir Hıristiyan kuma bir çubuk yardımıyla başlığın bir kısmını çizer diğer insanda inanan biriyse eğer gelir ve bu şekli tamamlar. Yani balık Hıristiyanlığın bir simgesidir.
Mum dövmesi: Dünyanın ışığı olan İsa’yı takip ettiğinin onun yolundan gittiğinin bir simgesidir.
Kuğu dövmesi: Vaftiz sırasında tanrının ruhunun İsa üzerine olmasını simgeleyen kuğu şimdi genellikle trinity’ nin kutsal ruhunu simgeler.
Üç tane iç içe geçmiş halka: Eğer celtik dövme modeline uygun bir Hıristiyan dövmesi arıyorsanız iç içe geçişmiş 3 halka en uygunu olur. Bu aynı boyuttaki iç içe geçmiş üç halka eşitliği, bütünlüğü, birliği ve baba oğul kutsal ruh dediğimiz tanrısal üç varlığı simgeler.

Dövme motifleri dövme

ZÜRAFA DÖVMESİ :
Zürafa, Afrika’nın bir simgesidir. Tanzanya toplumu, resmi sembollerinin biri olarak zürafayı benimsemiştir. Bir dövme tasarımı olarak dikkate değer bu hayvanın soyu tükenmenin tehlikesinde. Bütün vahşi hayatı ve insanın içindeki endişeyi ifade etmektedir.Sakin,huzurlu ve barışçıl bir hayvan motifidir.Zürafa dövmesi,genellikle hayvanın baş kısmının yada bütün gövdesinin,uzun boynu ve büyük gövdesiyle tasarlanan,esnekliği,gücü ve zarifliği temsil eden bir modeldir.

OĞLAK DÖVMESİ :
Erkek oğlak iktidarın, dişi oğlak ise üretkenliğin simgesidir. Hayvansal bir totem olarak oğlağın keskin boynuzları, algıyı, pratikliği ve kararlılığı temsil etmektedir. Oğlaklar dengeli ve güvenilir hayvanlardır. Oğlak dövmesi,üstün zekayı,algılama hızını ve dürüstlüğü ifade etmektedir.Dövme şekli olarak genellikle baş kısmı ve boynuzlarıyla tasarlanan yırtıcı ve vahşi bir görüntüye sahipdir.

KUPALARIN DÖRTLÜSÜ DÖVMESİ :
Bir gencin, ağacın altında oturduğu, üç kupa takımını düşündüğü, bir bulutun içinden çıkan bir kol ile kupa dörtlüsünü teklif etmektedir. Buna rağmen yinede bir hoşnutsuzluk ifadesi vardır. Kupa dörtlüsü; yorgunluğu, nefreti ve hayali kızgınlığı temsil eder.Bu dünyanın şarabı sadece doymuşluğa sebep olmuş gibi,başka bir şarap ise,bir peri hediyesi gibi birçok teklifde bulunur ama o hiçbir teselliyi kabul etmez olarak tanımlanır.Hemde karışılan bir zevkin kartıdır.

YERALTI CÜCE DÖVMESİ :
Yeraltı cüce dövmesi, genellikle biçimsiz, kambur ve koca kulaklı yapısıyla tasarlanan şekillerdir. Yeraltı cüceleri,kuzey Avrupa mitolojisinin bodur,ufak şeytanlarıdır.İsveçli bir efsaneye göre mineral hazinenin koruyucularıdır.1850 yıllarında yeraltı cüceleri,çalışkan işciler olduğundan dolayı bahçelerde görülmesi verimliliğin simgesi olmuştur.

PORSUK DÖVMESİ :
Cesareti,kararlılığı,şiddeti ve inatçılığı ifade eden korkutucu ve aynı zamanda sevimli bir hayvan modelidir..Bir Kızılderili ruhu Kılavuz olarak,kendi doğal yapısını yansıtan olumlu özelliklerini temsil etmektedir.Porsuk dövmesi keskin dişli,kısa bacaklı ve kıllı bir hayvan olarak tasarlanmaktadır. Porsuk; sert, güçlü, utangaç, agrasif, anti-sosyal ve cesur bir hayvandır. Ünlü hikâyede porsuk, sağduyunun simgesidir. Vahşi bölgede porsuk, sık sık yaşadığı evini temizler, saman yatak takımlarını değiştirir, iç düzenin ve temizliğin iyi bir örneğidir. Çingeneler ve kumarbazlar, koruma ve iyi şansın işareti olarak porsuk figürleri taşımaktadırlar. Bir kızıldereli ruhu klavuz olarak,kendi doğal yapısını yansıtan olumlu özelliklerini temsil etmektedir.Porsuk dövmesi keskin dişli,kısa bacaklı ve kıllı bir hayvan olarak tasarlanmaktadır.

AMERİKAN KEL KARTAL DÖVMELERİ 
Kartal dövmeleri arasında en popüler olandır. Bu kuş,bir çok amerikalı için sembol olmuştur.Askeriyede hizmet eden bazı kişiler,birleşik devletlerine verdiği hizmetin gururunu anlatmak için bu tasarımı tercih eder.Vatanseverliği ve ülkeye bağımlılığı ifade etmenin farklı bir yoludur.Kırmızı,mavi ve beyaz renk tonlarıyla tasarlanır.Tutku,yükselme,özgürlük,güç gibi birçok özel ve anlamlı ifade şekilleriyle simgelenir.

HAWAİ KÜLTÜRÜNDE PLUMERİA ÇİÇEĞİ :
Plumeria çiçeği, baharın, doğumun ve yaşamın simgesidir. Çoğunlukla, plumeria çiçeğine göre daha küçük olan amber çiçeği,düzenli bir şekilde kombinasyon edildiği zaman plumeria çiçeği ile muhteşem figürler oluşturan bir dövme tasarımı haline dönüşmektedir.Bu yüzden canlılık ve güzellik anlamını ifade etmek için tercih edilen dövme motifidir.Hawai adasının doğal güzelliği ile, plumeria çiçeği arasında yakın bir ilişki vardır. Hawaide yetişien plumeria çiçeği genelde kolye olarak kullanılsa da, geleneksel hawai kültüründe,özel ve anlamlı bir sanat eseri olarak vücudun farklı kısımlarına işlenerek simgeleştirilir.

ANARŞİ DÖVMELERİ :
Global-kapitalizmi, sanayileşmeyi, küresel ısınmayı ve doğa kirliliğini protesto etmek için kullanılan bir dövme olmuştur. Anarşi dövmesinin olağan simgesi “A” ve “O”nun iç içe olduğu bir dizayndır.”A” direnmeyi “O” düzeni temsil etmektedir. Bir dövme sembolü olarak anarşi simgesi, üyeleri kabul edilen toplumun inanç sistemi ve onların yaşam tarzından dolayı gruplar arasında çok popüler olmuştur.

KORSAN BAYRAĞI DÖVMESİ :
Kalın hatlarla ve siyah gölgelendirme yapılarak kullanılan, genellikle denizci ve korsanlar tarafından tercih edilen dövme şeklidir. Kafatası ve iskelet gibi ölümün daha genel simgelerinden farklı, çapraz uzun kemiklerin bir çiftiyle birleşen kafataslarının özel anlamları vardır.17 ve
18.yüzyıllarda, korsan denizcilerin arasında,korsan bayrağı olarak kullanılmıştır.Çok deniz sembolü olduğu için korsan bayrağının orijinal isminin kaynağı belli değildir.Korsan bayrağı,yinede korsanlık yapan herkesi yıldırmak için bir sembol ve gemideki korsanları yakalamak için hazır,korkutucu bir sinyaldir.
KANAT DÖVMESİ :
Aslında çok popüler olan bir dövme modelidir. Her farklı desen, farklı bir anlama gelmektedir. Kanat dövmesi,taşıyıcıyla bütünleşerek anlamlaşır.Çoğunlukla,yükseliş,hız,başarı,özgürlük ve arzuyu simgeler.Kanat dövmelerinin birçok efsanesi vardır.Kanat dövmeleri ; kelebek,peri,mitolojik yaratıklar ve kuşlarla bağdaşarak bütün bir ifade oluşturur.Sırt,kol,omuz ve sırtın alt kısmında görülür.

VİGGO MORTENSEN’S RUS MAFYASI DÖVMELERİ :
Büyük bir film olmanın yanı sıra, merkezi temaların birine sahiptir. Vory ve zakane ( Rus mafyası ) nın omuzlarında taşıdığı yıldızlar buna bir örnektir .Vory’un dövmelerinin ” yasada hırsızlar ” ı ifade eden derin bir anlamı vardır.Rus mafya dövmeleri,2007 de üretilen bu film ile daha çok ünlenmiştir.Viggo’nun muhteşem performansı ile en iyi ingiliz filmi ödülünü kazanarak,en iyi uluslararası film seçilmiş dir.Bu filmin hikayesi ile oyuncuların vücutlarında kullandıkları dövme motifleri arasında yakın bir bağ bulunmaktaydı.Dövmelerin,insan hayatındaki derin anlamı ve önemini bu güzel film ile birlikte bir kez daha anlamak dayız. Yıldızlar, güller veya dinsel ikonlar, dövme taşıyıcısının yaşam tarihini anlatmak da; hangi suçları işlediğini, nerde hapsedildiğini, hapishanede kaç yıl harcadığını ve mafyada hangi organizasyon da yer aldıklarını temsil etmektedir.

PİN-UP GİRL ( SEKSİ POSTER KIZI ) DÖVMESİ :

Seksi poster kızı dövmesi,ateşli güzel kadın fiziğini simgeler.Muhtemelen en klasik bir çapayla yaşlı denizci seksi poster kızı dövmesidir.İyi şans getirdiğine inanılır.Pin-up kızları seksi giyinişiyle,renkli saçlarıyla ve kadınların yüzüyle pozun seksi çekiciliği,izleyenin dosdoğru gözüne çarptığı bir modeldir.Pin-up kızı dövmesi hayli uzun bir geçmişe sahiptir.Güzel ve seksi olan bu kadını,poster afişinden,iğneyle deriye işletmek kadına duyulan ilgiyi gösterir.

DREAM CATHER DÖVMESİ :                                                                                                  

 Dream cather ( Kızılderili tüyü ),vücut sanatı şekli kimileri için hayal gücünü yakalayan bir dövme tasarımıdır.Kızılderililer binlerce yıl dream cather’ları dokumuşlardır.Dream cather,örümceğin sekiz bacağını temsil etmektedir. Dream cather dövmesi, korumanın kuvvetli bir simgesidir. Gelebilecek kötülüklere karşı bir muska veya tılsım görevi yapmaktadır. Yuvarlak tam bir çember,ok ve tüy ile tasarlanan bir Kızılderili dövme dizaynıdır.Son zamanlarda dream cather dövmesi oldukça popüler bir şekildir.Kötülüklerden koruyan şifalı kuvvetine duyulan inanç,Kızılderili kültüründe saygın bir yer kazanmıştır

CEHENNEM ZEBANİSİ DÖVMESİ :                                                                                            

 Eski yunanlarda ” bir ilah ” veya ” tanrısal güç ” anlamına gelen daimon ( ilahi bir kudret taşıdığına inanılan adeta tanrılaşmış insanlara verilen adlar ) vardı.Zayıf,yoksul ve mağdur insanları yanlış yola götürmek için kehanetin gücüne sahiptiler. Cehennem yabanisi dövme modeli, boynuzları, azı dişleri ve pençeleri ile tasarlanan korkunç şekillerdir. Cehennem yabanisi figürü, dövme sanatı başta olmak üzere birçok sanatta kullanılmaktadır. Aslında kelimenin kötülük veya kötü niyetle hiçbir alakası yoktu. Fakat Musevi, Hıristiyan, İslam ve yakın doğu kültürlerinde iyi niyet kaybolup, yerini kötü niyet ve kötü ruh almış oldu. Hıristiyan dininde, cehennem yabanilerinin arasında şef, şeytandı. Cehennem yabanisi dövmesi, eski ve yeni birçok farklı dövme kültüründe bulunan modern dövme tasarımı türlerindendir. Anlamı ve şekli açısından kudretli dövme modellerinden biridir. Birçok kültürde cehennem yabanisinin kötülük için bir şöhreti,acı ve acıya sebep olan kötü ruh olarak bilinmekteydi.

BAYRAK DÖVMESİ:                                                                           

Bayrak dövmesi ile özel bir kabile veya gruba ait olan bireyi tanımak mümkündür. Bayrak dövmeleri, ülkeler ve gruplar arasında popüler şekillerdir. Bayrak sembolü, ulusun egemenliğini temsil eden, vatansever dövme modellerinin en popüler olanıdır. Dövmenin bu tarzı, bayrak şekliyle bir ülkeye sahipliği belirtmektedir. İrlanda, Kanada, Fransa, İngiltere ve Avustralya’da bayrak dövmesi modelleri kullanılmaktadır. Meksika, Brezilya,Lübnan ve Japonya’da bayrak dövmesi,genellikle merkezi tasarım yada renkler ile yurtseverliği sembolize etmek adına yapılan dizayndır.Bir ülkenin askeri hizmetlerinde görev yapan kişiler tarafından bayrak dövmeleri çoğunlukla tercih sebebi olmaktadır.İngiliz bayrağı,Gerçekçi ve merkezi tasarım özellikleri taşıyan bayrak dövmelerinden biridir. Bayrak dövme tasarımları, bir ülkeye kendi sevgi, bağlılık, vatanseverlik ve ulusal gurur duygusunu sembolize etmek için insanların tercih ettiği güçlü bir yoldur. Bayrak dövmeleri, bir ülke bayrağının açık gösterileri olabilir ve ayrıca stilize edilebilir. Birçok durumda bayrak dövmesi, ülkenin şeklini ve ana hattı içinde ulusal bayrak renklerini göstermek için tasarlanmaktadır. Bu, özellikle Amerika birleşik devletleri için geçerlidir.

KİRAZ DÖVMESİ :
Kiraz ağacı,en yaşlı meyve ağaçlarındandır.Doğu avrupa ve batı avrupa’da yetişmektedir.Kiraz,yükselmiş bir ailenin parçasıdır.Kiraz;Yunanlılar,Romalılar ve Mısırlılar için favori bir meyvedir.Çin’de kiraz çiçeği,önemli bir kültür sembolünü,japonya’da ise samuray sınıfını temsil etmektedir.Dövme dünyasında,meyvelerin kuvvetli verimlilik simgeciliği ve derin bir kırmızı ile olgun sulu kiraz muhtemelen en bilinen örneğidir.Görünüşde kiraz şekli,bir aşığın dudağına benzeyen erotik bir dövme modelidir.Bir dövme sembolü olarak kiraz meyvesi ağaçda olgunlaşdığı gibi,kadınsı bekaret ve saflığı temsil etmektedir

KIZILDERELİ KUŞ TÜYÜ DÖVMESİ Indian Feather Tattoos

Tüyler genellikle kuş yada Kızılderili görüntülerini kapsayan dövme tasarımları ile ilişkilidir.Bir dövme modeli olarak tek bir tüy yeteneği,duygusal ve yaratıcı ruhsal durumu temsil etmektedir.Tüyler,hangi kuş türüne ait olduğu yapısı ve boyutundan belli olmaktadır.Kızılderili kültüründe,dinsel olması için kartal tüyleri elde edilmiş,şefler,şamanlar ve tip adamların güçlü simgesi olarak görülmüştür.Örneğin kartal tüyleri;ruhlara ve tanrılara,dua ve dileklerini rehberlik edilmesi adına insanlara yardımcı olmuştur.Dövme tasarımı olarak tüy,çeşitli modellerde,çiçek ve boncuk ile dizayn edilen bir dövme şeklidir.

YAZI DÖVMELERİ HARF DÖVMELERİ/Writing Fonts For Tattoo:                        

Geleneksel olarak bireyler ve şirketler tarafından kendi isimlerinden meydana gelen bir logoyu yaratmak için baş harfleri kullanılmaktadır.Baş harfler genelde ayırıcı bir desende düzenlenmektedir.Dövme modeli olarak,kişiler kendi baş harflerini yada sevdiği bir kişinin baş harfini vücudunun görünen bölgelerine işletmektedir.Dövme kullanıcısının hayal gücüyle tasarlanan bu şekil,bireyselliği simgelemektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*